Mediacja czy proces sądowy?
- wybór należy do Ciebie.
Mediacje rodzinne umożliwiają
partnerom pojednanie
lub rozwód po ludzku.

Vademecum zawodowego mediatora cz.II
Mediacja krok po kroku

 1. PRZEDMOWA

 2.      W 2005 roku w Polsce została uchwalona i weszła w życie ustawa zmieniająca kodeks postępowania cywilnego, wprowadzająca do systemu naszego prawa instytucję mediacji, dając tym samym możliwość korzystania z tej formy ochrony prawnej wszystkim obywatelom.
       Oddaję do rąk czytelnika II część podręcznika, którego zadaniem jest wyjaśnienie podstawowych pojęć związanych z mediacją oraz wskazanie sposobów stosowania mediacji w Polsce.
       Zawarte w podręczniku informacje będą przydatne zarówno studentom mediacji, zawodowym mediatorom, prawnikom, chcącym zachęcić klientów do skorzystania z instytucji mediacji, jak i każdemu, kto chce z niej skorzystać, jako strona sporu i nie wie, jak to zrobić. Na każdym etapie konfliktu, kiedy sprawa jeszcze nie trafiła do sądu, jak i na etapie procesu sądowego, można skorzystać z pomocy zawodowego mediatora, nie narażając się na zgubne koszta, wydłużanie się sporu, niepotrzebne koszty, długi czas oczekiwania oraz stres wynikający z eskalacji konfliktu.
       Osoby, które już borykają się ze sporem w sądzie, a nie miały wcześniej okazji dowiedzieć się o roli i miejscu mediacji w polskim prawodawstwie, powinny zapoznać się z informacjami ułatwiającymi skorzystanie z tej nowej instytucji . Zawarte w podręczniku wskazówki mogą pomóc w podjęciu świadomej decyzji o przystąpieniu do tej prostej, taniej i szybkiej metody budowania porozumienia.
       Mediacja jest dziedziną uniwersalną, gdyż ma swoje zastosowanie w każdym środowisku:
  w rodzinie, firmie, między kontrahentami, w relacji pokrzywdzony-sprawca, na osiedlu, w szkole,
  w urzędzie, w sprawach niskiej i dużej wagi, lokalnie i globalnie etc.
       Wszystkim swoim czytelnikom, zawodowcom i osobom zwyczajnie zainteresowanym tematem, życzę powodzenia w ugodowym dochodzeniu do porozumienia.

powrót >>      

mediacja mediacja rodzinna mediacja gospodarcza mediacja cywilna wniosek o przeprowadzenie mediacji procedura mediacyjna o firmie mediacje - zarządzanie konfliktami sylwetka mediatora rekomendacje opinie uczestników mediacji regulamin mediacji kodeks mediatora ustawy o mediacji mediacje w pytaniach i odpowiedziach literatura doradztwo psychologiczne szkolenia cennik usług kontakt co to jest mediacja co jest celem mediacji jakie są korzyści z mediacji jakie są cechy mediacji czy twoja sprawa nadaje się do mediacji? wszczęcie postępowania mediacyjnego wyznaczanie mediatora zadania i obowiązki mediatora miejsce postępowania mediacyjnego język postępowania mediacyjnego postępowanie mediacyjne rejestracja przebiegu postępowania mediacyjnego poufny charakter postępowania mediacyjnego ugoda zakończenie postępowania mediacyjnego odpowiedzialność prawna centrum i mediatora opłaty tabela opłat postanowienia końcowe cele kodeksu etycznego mediatora kryteria występujące w kodeksie warunki i zasady mediacji postawy

Dorota Fedorowska
mediator, psycholog

W mediacji i pracy z ludźmi stawiam na pokojowe rozwiązywanie konfliktów...

czytaj wiecej >>