Mediacja czy proces sądowy?
- wybór należy do Ciebie.
Mediacje rodzinne umożliwiają
partnerom pojednanie
lub rozwód po ludzku.

Opinie uczestników mediacji

Poniższe opinie zostały wyrażone anonimowo na podstawie ankiety ewaluacyjnej, której celem jest ocena jakości każdej z przeprowadzonych w naszym Centrum mediacji. Wszyscy nasi klienci proszeni są o wyrażenie swojej opinii na temat naszej pracy. Jest to czynność dobrowolna.
Każda uwaga jest dokładnie analizowana i brana pod uwagę pod kątem polepszenia jakości naszych usług, ze szczególnym uwzględnieniem dbałości o zachowanie atmosfery zaufania, bezpieczeństwa, swobody wypowiedzi, otwartości, wzajemnego szacunku oraz biorąc pod uwagę oczekiwania i potrzeby naszych klientów.
Udostępniami opinie naszych klientów, gdyż są dla nas najważniejsze i najlepiej pokazują doświadczenie mediacji od strony jej uczestników. Mamy też nadzieję, że szczere wypowiedzi osób, które samodzielnie doprowadziły swoje sprawy do ugody pomogą Państwu rozważyć możliwość podjęcia się mediacji w swoich sprawach.

Bez względu na podjęte przez Państwa kroki,
życzymy obu stronom powodzenia i satysfakcji z rowiązania sporu.


Opinia nr 1, kobieta, lat 32, pracownik umysłowy   →


Opinia nr 2, kobieta, lat 30, matka dwójki dzieci   →


Opinia nr 3, mężczyzna, lat 45, stanowisko kierownicze   →


Opinia nr 4, kobieta, lat 43, pedagog, właścicielka firmy   →


Listy

Anna z Komornik – sprawa o opiekę nad dzieckiem
Podjęliśmy się z byłym mężem mediacji oraz dwie próby samodzielnego porozumienia w sprawie o opiekę nad naszym 4-letnim synkiem. Udało nam się wypracować coś, co na początku wydawało się niemożliwe. Chcę Pani serdecznie podziękować za czas i okazaną nam pomoc.
Od wielu miesięcy nie udawało nam się tak spokojnie rozmawiać z mężem jak na mediacjach, dawno nie rozmawialiśmy tak dużo. Nasze bezpośrednie rozmowy pozbawione zostały negatywnych emocji i mogliśmy wreszcie rozmawiać, z czego się bardzo cieszę i myślę, że jest to nasz pierwszy mały sukces po rozwodzie. Potrzebujemy jednak trochę czasu, aby spokój w naszych rozmowach przeniósł się na porozumienie i nowe zaufanie. Co najważniejsze, że nasz synek zaczął odczuwać obniżenie negatywnych emocji. Zaczął spokojnie w nocy spać i częściej się uśmiecha.
Dzięki mediacji udało nam się z mężem spotkać razem i przekazać synkowi, jak bardzo, mimo zmiany w miejscu zamieszkania taty, oboje go kochamy.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję,
życząc małżonkom w kryzysie, aby spróbowały skorzystać z dobrodziejstw mediacji.

Marcin z Warszawy – próba pojednania
Dla mnie przystąpienie do mediacji było bardzo trudną decyzją, gdyż na początku bałem się, że mediator narzuci rozwiązanie, które mi nie będzie odpowiadało. Przeszkadzała mi jego płeć - kobieta. Bałem się stronniczości. Już na pierwszym spotkaniu szybko okazało się jednak, że tylko ja i moja żona jesteśmy władni podejmować decyzje mediacyjne, a sam mediator jest bezstronny wobec nas i neutralny wobec sposobu, w jaki rozwiążemy swój problem rodzinny. To od nas zależy wynik mediacji i treść porozumienia. Uważam, że pokonanie oporu opłaciło mi się. Dowiedziałem się czego chce żona, sam uświadomiłem sobie i jej swoje potrzeby i łatwiej nam było ułożyć swoje Zycie na nowo. Wcześniej nasze rozmowy przypominały chaos i piętrzącą się frustrację. Aha, nauczyliśmy się słuchać wzajemnie, bo do tej pory każdy każdemu przerywał i udaje nam się to stosować na co dzień.

W przyszłości, gdy pojawi się problem, którego sami nie będziemy w stanie rozwiązać, z pewnością będę chciał skorzystać z mediacji.

Roman – sprawa około rozwodowa
Konflikt z żoną ciągnął się już od 5 lat. Najpierw pojawiły się szarpania o pieniądze, potem brak docenienia mojego wysiłku. Pracowałem po 12 godzin na dobę, a żona chciała abym jeszcze wieczorem zajmował się dziećmi. Ona natomiast miała pretensje o brak zainteresowania życiem rodzinnym, brak szacunku. Żona namawiała mnie na terapię rodzinną, ale ja nie chciałem. Bałem się, że to dla ludzi słabych, a ja się takim nie czuję. Znalazłem w Internecie hasło mediacja rodzinna. Okazało się, że nie jest to terapia, ale działanie ukierunkowane na wsparcie rodziny. Żona przystała.
Z perspektywy paru miesięcy, jakie minęły od zakończenia tych kilku spotkań, muszę przyznać, że nauczyłem się cenić siebie i żonę, za to co sobie dajemy. Nie jest idealnie, ale lepiej. Nadal dożuje o pracuje, ale czuje się lepiej zrozumiany. Mam większą motywację, aby odmawiać pracy weekendowej.
Myślałem, że się rozejdziemy i sprawa skończy się w sądzie.

Dzięki za danie tej możliwości.

Monika – sprawa około rozwodowa
W naszym związku ja zawiniłam, wiem o tym, ale mąż tez się dołożył. Jedyna słuszną decyzją było rozstanie, ale mąż tego nie chciał, groził odebraniem mi dzieci. Dzięki mediacji mogliśmy powiedzieć sobie co myślimy i czujemy wobec siebie, nie raniąc się i nie eskalując naszej wzajemnej niechęci. Mąż był na mnie wściekły.
Wprawdzie próba pojednania nie dała rezultatu, bo ja już naprawdę nie widziałam perspektywy wspólnego życia, ale przynajmniej rozstaliśmy się z godnością. Dzięki spotkaniom mediacyjnym ustaliliśmy sposób, a jaki bezstresowo tata mógł się spotykać z dziećmi. Nawet ferie, wakacje i święta. Zgodziliśmy się na alimenty, które mąż będzie w stanie płacić na dzieci, a ja nie będę wnosić sprawy do Sądu. Duże było moje zdziwienie, jak się dowiedziałam, że w tej samej mediacji możemy dokonać podziału majątku dorobkowego. Innymi słowy, jak składałam sprawę do sądu okręgowego, to wydawało mi się, że sąd wyda wyrok w naszej sprawie, dzieci zostaną w naturalny sposób ze mną, a podział majątku będziemy musieli dokonać w sądzie cywilnym, po uzyskaniu rozwodu.

Moja przyjaciółka też miała przejściowe kłopoty i skorzystała z mediacji. Ona jednak uratowała swój związek, a dzieci maja ojca. Ja natomiast cieszę się, że mimo rozwodu nie walczyliśmy ze sobą, a dzieci nie zostały w to wciągnięte. To była duża korzyść w tym całym nieszczęściu.

powrót >>      

mediacja mediacja rodzinna mediacja gospodarcza mediacja cywilna wniosek o przeprowadzenie mediacji procedura mediacyjna o firmie mediacje - zarządzanie konfliktami sylwetka mediatora rekomendacje opinie uczestników mediacji regulamin mediacji kodeks mediatora ustawy o mediacji mediacje w pytaniach i odpowiedziach literatura doradztwo psychologiczne szkolenia cennik usług kontakt co to jest mediacja co jest celem mediacji jakie są korzyści z mediacji jakie są cechy mediacji czy twoja sprawa nadaje się do mediacji? wszczęcie postępowania mediacyjnego wyznaczanie mediatora zadania i obowiązki mediatora miejsce postępowania mediacyjnego język postępowania mediacyjnego postępowanie mediacyjne rejestracja przebiegu postępowania mediacyjnego poufny charakter postępowania mediacyjnego ugoda zakończenie postępowania mediacyjnego odpowiedzialność prawna centrum i mediatora opłaty tabela opłat postanowienia końcowe cele kodeksu etycznego mediatora kryteria występujące w kodeksie warunki i zasady mediacji postawy

Dorota Fedorowska
mediator, psycholog

W mediacji i pracy z ludźmi stawiam na pokojowe rozwiązywanie konfliktów...

czytaj wiecej >>